Jinekomasti Nedir? Tedavisi Nasıldır? Fiyatları Ne Kadardır?


Ankara jinekomasti ameliyatının sıklıkla gerçekleştirildiği kentlerden biridir.Jinekomasti ameliyatı genel olarak çeşitli nedenlerle erkeklerde meydana gelen meme büyümesi durumunda memeyi küçültmek amacıyla uygulanan cerrahi operasyondur. Aşırı düzeyde kilo alıp verme ya da hormonal durumlar nedeniyle meydana gelen meme büyümesi kimi zaman genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Ancak ergenlik döneminde meydana gelen meme büyümesi durumu pek çok erkekte yaşanıyor. Ergenlik döneminin sona ermesi ile birlikte memelerde küçülme olabiliyor ve normal bir görünüm alabiliyor. Bu nedenle ergenlik döneminde meydana gelen meme büyümesi durumunda derhal ameliyat talebinde bulunulmamasında fayda vardır.

Jinekomasti Hangi Dönem Görülür

Jinekomasti, görülme dönemi olarak en sık ergenlikte ortaya çıkan ve yapılan bilimsel araştırmalara göre her üç erkekten birinde gözlemlenebilen bir durumdur. Hormon dengesizlikleri ve kullanılan ilaçlar gibi, farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilen jinekomasti, erkeklerde bazen psikolojik problemlere ve özgüven eksikliğine yol açabilmektedir. Ankara, İstanbul, İzmir ya da Bursa gibi büyük şehirlerdeki estetik klinik merkezlerde gerçekleşmektedir. Medikal tedavi, erkeklerde meme büyümesini durdurmanın tek yoludur. Jinekomasti durumunda herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde, kendiliğinden azalması ya da yok olması söz konusu olmaz. Bu nedenle, Ankara jinekomasti ve diğer merkezlerde erkeklerde meme büyümesi konusunda yapılan estetik müdahale, jinekomastinin tek çözüm yoludur. Jinekomastinin, yaş aralığı olarak değerlendirdiğimizde çok genç yaşta yapılması tavsiye edilmez, nitekim ergenlik dönemindeki meme büyümesi, erkeklerde sonraki yıllarda azalabilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

“Jinekomasti” ameliyatları kliniğimizin önde gelen uzmanlık alanlarıdan biridir. En yenilikçi teknikleri, en az iyileşme süresi ile en güvenli ortamda sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. Listelenen tüm işlemler, evrensel kozmetik meme cerrahisi alanında en çok kabul görmüş tekniklerle, benzersiz düzeydeki detaycılık ve profesyonellikle Op.Dr. Özgür HÜRKAL tarafından gerçekleştirilmektedir. Aşağıda sizlere rehberlik etmek amacıyla listelenmiş olarak yer alan uygulamalarımızdan bilgi alabileceğiniz gibi, dilediğiniz zaman (0533) 309 14 78 numaralı telefondan randevu alarak size özel bir muayene talep edebilirsiniz.

Kimler Jinekomasti Ameliyatı Olabilir?


Ameliyata engel bir durumu olmayan tüm erkekler jinekomasti ameliyatı olabilir. Ancak ameliyat için ergenlik döneminin sona ermesini beklemekte fayda var. Çünkü meme büyümesi ergenlik döneminden sonra kendiliğinden düzelebiliyor. Düzelmemesi durumunda ameliyat olunmalıdır.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?


Erkeklerde meme büyümesinin, birçok nedeni olabilir. Temel olarak meme büyümesinin başlıca faktörleri, erkek ya da kadın hormonlarındaki dengesizliklerdir. Bir başka ifadeyle, erkeklik hormonu olan testesterondaki azalma ya da kadınlık hormonu olan östrojendeki yükselme, jinekomastinin en önemli nedenleri arasında olabilir. Bu jinekomasti durumları tamamen doğal olmakla birlikte, arkasında yatan farklı bir durum söz konusu değildir.

Hormon Değişiklikleri


Erkeklerde meme büyümesinin en önemli nedenlerinden birisi, hormon değişiklikleridir. Kadın hormonu östrojenin, erkeklerde bulunmasından kaynaklı meme büyümesi, erkek metabolizmasının az miktarda da olsa, östrojen üretmesinden kaynaklanmaktadır. Testesteron ve östrojen arasındaki dengenin değişimi, östrojen yönünde artış gösterdiği zaman ise meme büyümesi görülür. Bununla birlikte aşırı kilo alınması nedeniyle meme bölgesinde ortaya çıkan sarkık görüntüyü ortadan kaldırmak amacıyla jinekomasti ameliyatı talepleri olabiliyor. Fakat bu durumdan öncelikle kilo verilmesi ve sonrasında jinekomasti ameliyatının yapılması daha doğru bir seçenek olacaktır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen uygun bir diyet ve egzersizle birlikte kilo verilmesi sonrasında memelerde mevcut durumdan daha fazla bir sarkma meydana gelebilir. Bu durumda ikinci bir jinekomasti ameliyatı gerekebilir. Dolayısıyla öncelikle kilo verilmesi sonrasında ameliyat ile istenen görüntünün yakalanması daha doğru olur.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Genel anestezi altında gerçekleştirilen ankara jinekomasti ameliyatı, amaç memedeki fazla dokuyu almak ve memeye daha küçük bir görünüm kazandırmaktadır. Hastanın durumunun uygun olması halinde fazla yağ dokusunun çıkarılması için liposuction işlemi de gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda yağ dokusunun fazla gelişmesinden kaynaklı olarak deride meydana gelen çarpmanın düzeltilmesi için fazla deri de kesi uygulanarak çıkarılır. Göğüs duvarının konturu düzeltildikten sonra kesi uygulanan yere dikiş atılarak ameliyat tamamlanır. Her iki memeye de aynı işlem yapılır ve simetrik bir görünüm kazanması sağlanır. Kimi durumlarda büyüme bir memede daha fazla olabiliyor. Bu durumda yine iki memeye aynı büyüklük ve simetrik bir görünüm kazandırılır. Ameliyat 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanır.

Ankara jinekomasti ameliyatlarında her daim liposuction işleminden faydalanılmıyor. Sadece çıkarılması gereken yağ dokusunun fazla olması durumunda bu işleme ihtiyaç duyulabiliyor ve jinekomasti ile kombin şekilde uygulamadan faydalanılıyor. Aynı zamanda memelerde simetrik bir görünümün olmaması durumunda da jinekomasti ameliyatından faydalanılabilir. Fakat bu durumda sadece büyük olan meme dokusuna müdahale ediliyor ve diğeri ile aynı büyüklükte olması sağlanıyor. Tek bir meme dokusuna müdahale edilmesi gerektiğinde ameliyat süresi de daha kısa oluyor. Ancak yine de genel anestezi işleminin yapılması gerekiyor.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?


Ameliyattan sonra çok gerekli olmadığı müddetçe hastayı aynı gün taburcu ediyoruz. Hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda klinik istirahate gerek duyulmuyor. Ancak evde 1 haftalık bir dinlenme sürecinin gerekli olduğunu belirtelim. Bu nedenle ameliyat için planlamanızı bu doğrultuda yapmanızda fayda var. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün boyunca hafif düzeyde ağrı olabilir. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla hastanın günlük hayatının etkilenmesini engelliyoruz. Aynı zamanda ameliyatta kesi uygulandığı için morluk ve ödem de oluşabilir. Ancak şişlik ve morluk son derece normal bir durumdur. İlk birkaç gün boyunca morluk ve şişliğin düzeyi artabilir. Sonrasında kendiliğinden azalarak kaybolacaktır. Hastalar genellikle üç dört gün sonrasında iş hayatına dönecek kadar kendine iyi hissedebiliyor. Ancak ameliyattan sonra 1 ay boyunca korse kullanılması gerektiğini de belirtelim. Bu süre boyunca vücudu zorlayan fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir. Aynı zamanda meme bölgesine darbe almamaya dikkat etmelisiniz.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?


Jinekomasti ameliyatında fazla yağ dokusunun de fazla derinin çıkarılması için meme bölgesine kesi uygulanıyor. Sonrasında dikiş atıldığından hafif bir iz kalması mümkündür. Ameliyatın ardından hiç iz kalmayacağını belirtmek yanıltıcı olur. İlk günlerde bu iz kırmızı renktedir. Ancak zamanla ten rengini alır ve soluklaşır. Bir süre sonrasında ise görünümü son derece hafifler. Kişinin genetik yatkınlığı da jinekomasti ameliyatından sonra izlerin ne kadar görünür olacağında belirleyici bir faktördür.

Örneğin cilt kalitesi çok iyi durumda olan hastalarda dikiş izi çok daha belirsiz bir görünüm kazanabiliyor. Bir anlamda dikiş izinin ne kadar belirgin olacağı konusunda genetik faktörlerin etkili olduğunu belirtebiliriz. Hastanın yaşı da yine bu konuda belirleyici bir unsura dönüşebiliyor. Elbette hiç iz kalmayacak şekilde bir vaatte bulunamayız. Fakat izin ne kadar belirgin olacağı konusunda da net bir bilgi vermek yanıltıcı olabilir.

Jinekomasti Ameliyatının Sonuçları Ne Zaman Görülür?


Ameliyat uygulanan tüm vücut bölgelerinde hafif de olsa bir şişlik meydana gelir. Jinekomasti ameliyatından sonra da meme bölgesinde mutlaka bir şişlik olacaktır. Bu şişlik kişinin genetik yapısına bağlı olarak 6 ay boyunca kalabileceği gibi bu süre 1 yıla kadar da uzayabilir. Bu nedenle ameliyatın sonuçlarını kesin olarak görmeniz için 12 aylık bir zaman diliminin geçmesi gerektiğini belirtelim. 12 ayın sonunda şişlik tamamen ortadan kalkmış olacak. Bu sayede ameliyat sonrasında elde edilen meme görünümü de gerçek şekli ile kendini belli edecektir. 12 ay maksimum süredir. Bazı hastalarımızda 5 ila 6 ay sonrasında da şişlik tamamen ortadan kalkabiliyor.

Diğer estetik tedavilerimizden meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme konularına da göz atmanızı tavsiye ederim.

İyi görünün, iyi hissedin!

Op.Dr. Özgür HÜRKAL - Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı